Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fundusze europejskie: Unijne wsparcie na pomoc dla zwalnianych z pracy

Monika Kaczyńska
Zdobycie dodatkowych kwalifikacji pomaga zagrożonym zwolnieniem zachować zatrudnienie lub zdobyć nowe
Zdobycie dodatkowych kwalifikacji pomaga zagrożonym zwolnieniem zachować zatrudnienie lub zdobyć nowe ANDRZEJ BANAS
Fundusze europejskie. Także wtedy, gdy przyczyny utraty pracy leżą po stronie pracodawcy, znalezienie nowej bywa trudne. Działania, na które są przeznaczone dotacje z UE, mają za zadanie pomóc odnaleźć się na rynku

Dobra kondycja gospodarki w ostatnich latach sprawiła, że z roku na rok coraz więcej nowo powstających firm utrzymuje się na rynku. Województwo wielkopolskie pod tym względem jest w czołówce. Jak wynika z raportu CRIBIS, nasze województwo plasuje się na drugim miejscu (tuż za mazowieckim), jeśli chodzi o przeciętną długość życia przedsiębiorstwa.

Nie oznacza to jednak, że w czasie swojego istnienia nie przeżywają trudnych chwil, a co za tym idzie nie są zmuszone do redukcji zatrudnienia.

W pierwszym okresie działalności krytyczny jest trzeci rok istnienia. Wtedy na ogół firmy stają przed koniecznością przeformułowania strategii czy zmiana portfolio produktów. Bywa, że oznacza to konieczność redukcji zatrudnienia. Fakt, że przyczyny zwolnienia leżą po stronie pracodawcy, nie oznacza automatycznie, że tracącym pracę będzie łatwo ponownie odnaleźć się na rynku. Projekty, które mają pomóc znaleźć nowe źródło utrzymania tej właśnie grupie, mogą otrzymać dotacje w ramach poddziałania 6.5. „Doskonalenie kompetencji osób pracujących i wsparcie procesów adaptacyjnych”.

Do podziału w konkursie jest blisko 16,8 miliona złotych.

Fundusze Europejskie - outplacement pomoże

- Projekty konkursowe mogą obejmować wsparcie typu outplacementowego dla osób przewidzianych do zwolnienia, zagrożonych zwolnieniem lub zwolnionych z pracy z przyczyn leżących po stronie pracodawcy - informuje Sylwia Wójcik, dyrektor Departamentu Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. - Naszym celem jest, aby przynajmniej połowa uczestników projektów po ich zakończeniu podjęła pracę lub kontynuowała zatrudnienie.

Konkretne działania w ramach projektów konkursowych są oczywiście uzależnione od konkretnych potrzeb uczestników projektu, jednak warunkiem koniecznym dla uzyskania dotacji jest ich kompleksowość. Chodzi o to, by każdy uczestnik projektu otrzymał wszystkie te formy pomocy, które w jego przypadku okażą się niezbędne.

Fundusze Europejskie - działania według planu

Aby było to możliwe, niezbędnym elementem projektu jest przygotowanie dla każdej osoby Indywidualnego Planu Działania lub innego dokumentu pełniącego analogiczną funkcję. Chodzi w nim o rozpoznanie sytuacji uczestnika projektu i dobranie do niej odpowiednich form wsparcia - począwszy od poradnictwa zawodowego, przez doradztwo psychologiczne, pośrednictwo pracy po subsydiowane zatrudnienie lub wsparcie finansowe na założenie własnej działalności gospodarczej.

Projekty konkursowe mogą także uwzględniać kursy, staże, praktyki zawodowe czy studia podyplomowe, szkolenia czy wypłacanie dodatku relokacyjnego. Ten ostatni może trafić do osób, które mogą znaleźć zatrudnienie, ale aby podjęcie pracy było możliwe, muszą się przeprowadzić. Dodatek taki ma za zadanie pokryć przynajmniej część kosztów związanych z przeprowadzką.

Fundusze Europejskie - ważne kwalifikacje

Projekty konkursowe mogą składać właściwie wszystkie typy podmiotów - począwszy od organizacji pozarządowych, przez jednostki samorządu terytorialnego, instytucje oświatowe, po firmy. Tej możliwości nie mają jedynie osoby fizyczne nieprowadzące działalności oświatowej i gospodarczej. Nie oznacza to jednak, że szkolenia, kursy czy pośrednictwo pracy może prowadzić ktokolwiek. Jeśli projekt konkursowy uwzględnia prowadzenie kursów lub szkoleń, muszą je prowadzić instytucje wpisane do Rejestru Instytucji Szkoleniowych prowadzoną przez Wojewódzki Urząd Pracy.

Z kolei pośrednictwo pracy w ramach projektów konkursowych muszą prowadzić podmioty wpisane do rejestru podmiotów prowadzących agencje zatrudnienia, prowadzonego przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

Fundusze Europejskie - punkty za trudność

- Projekty adresowane do osób w szczególnie trudnej sytuacji na rynku pracy, a także realizowane na terenie miast i innych obszarów tracących dotychczasowe funkcje gospodarcze (OSI) będą dodatkowo punktowane w czasie oceny projektów konkursowych - podkreśla Sylwia Wójcik. - To sprawi, że wsparcie trafi tam, gdzie jest najbardziej potrzebne.

Tak więc na dodatkowe punkty w trakcie oceny mają szansę autorzy projektów, w których wezmą udział uczestnicy z grupy 50 +. (Oznacza to, że w chwili przystąpienia do udziału w projekcie muszą być po 50. urodzinach) lub o niskich kwalifikacjach. Ta ostatnia grupa to osoby, które ukończyły edukację na szkole podstawowej, gimnazjum, zasadniczej szkole zawodowej, liceum ogólnokształcącym, uzupełniającym liceum ogólnokształcącym, liceum profilowanym lub technikum uzupełniającym.

Im większy będzie udział uczestników zaliczających się do jednej z tych grup wśród uczestników projektu, tym więcej dodatkowych punktów będzie mógł uzyskać startujący w konkursie.

Fundusze Europejskie - wniosek nie tylko online

Już wkrótce ogłoszenie o konkursie ukaże się na stronie www.wrpo.wielkopolskie.pl/nabory. Znajdą się tam szczegółowe informacje o naborze, wzory wszystkich potrzebnych dokumentów, a także terminy składania wniosków.

Już od chwili ukazania się ogłoszenia w Lokalnym Systemie Informatycznym pod adresem http://lsi.wielkopolskie.pl można wniosek konkursowy przygotowywać. Przed wysyłką można go dowolnie poprawiać i zmieniać.

Po wysłaniu go za pośrednictwem Lokalnego Systemu Informatycznego wnioskodawca ma pięć dni na dostarczenie dokumentacji w wersji papierowej. (Informacje, gdzie należy się skierować i w jakich godzinach dokumenty będą przyjmowane, znajdą się w ogłoszeniu). Można to zrobić osobiście lub skorzystać z pośrednictwa poczty bądź firmy kurierskiej. Ważne jednak, by zrobić to z odpowiednim wyprzedzeniem, ponieważ liczy się termin wpływu wniosku do Urzędu, a nie data jego wysłania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto