Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzień Kolejarza w Zbąszynku

Zdzisław Nowak
W piątek 25 listopada w kościele parafialnym z okazji obchodów Dnia Kolejarza celebrowana była uroczysta Msza Święta oraz odsłonięcie i poświęcenie pomnika św. Katarzyny Aleksandryjskiej, patronki kolejarzy. Mszy Świętej przewodniczył ks. dziekan Zdzisław Przybysz w asyście ks. proboszcza Jerzego Kordiaka oraz ks. wikariusza Norberta Lasoty. Ks. Norbert Lasota wygłosił homilię, w której podkreślił rolę służebnej pracy kolejarzy względem innych.

Ks. Norbert Lasota podkreślił także, że pomimo rozdrobnienia kolei, kolejarze mimo tych podziałów wspólnie często się spotykają, a jedną z takich okazji jest ich święto. Każda uroczystość stawia przed nami jakieś zadanie i ma jakiś cel. Także i to świętowanie, miało swój cel. Większość mieszkańców Zbąszynka była związana lub jest z kolejnictwem. Widać to było w różnych godzinach dnia, kiedy zmierzali w kierunku dworca, aby podjąć obowiązek trudnej pracy.

Widać na Waszych twarzach zmęczenie i zatroskanie. Życie Świętej Katarzyny też nie było łatwe, ale się nie poddawała i była wierna swoim ideałom, bo ufała i zawierzyła siebie Panu Bogu. Także i w Waszym życiu może, być podobnie – będziecie silni w pokonywaniu trudności, gdy zawierzycie Bogu. Niech we wszelkim dobrym dziele wspomaga nas wszystkich Święta Katarzyna Aleksandryjska, patronka Kolejarzy.

Po Mszy Świętej utworzył się pochód, który pomaszerował pod pomnik św. Katarzyny Aleksandryjskiej, stojącym na rondzie Jej imienia. Po salucie pocztów sztandarowych, modlitwie w intencji kolejarzy oraz po chwili refleksji i zadumy, ks.dziekan Zdzisław Przybysz i ks. proboszcz Jerzy Kordiak poświęcili pomnik.Następnie złożono kwiaty, czcząc w ten sposób pamięć tych wszystkich kolegów kolejarzy, którzy w bardzo trudnym i niebezpiecznym okresie, podjęli trud odbudowy, po zniszczeniach wojennych, kolei na Ziemiach Zachodnich.

To dobrze, że o ich ofierze trwa pamięć u ich następców, że trwa pamięć o przeszłości, bo dobrze zasłużyli na nią. Pomnik zaprojektował i wykonał rzeźbiarz Robert Sobociński z Poznania. Tworzy on figuratywne kompozycje w brązie będące harmonijnym połączeniem ekspresji z walorami dekoratywnymi. Swoje prace prezentował na wielu wystawach w kraju i za granicą, m.in. wielokrotnie we Francji, w Belgii i Niemczech.

Pogoda na najbliższe dni:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zbaszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto