Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dynia w kuchni w roli głównej . Przepisy na smaczne potrawy

Dorota Michalczak
Dynia jest warzywem rocznym o małej zawartości kalorycznej, uprawiana jest u nas od XVI wieku. Zaleca się spożywać dynię gotowaną lub na surowo. Można z niej przygotować smaczne posiłki.

Dynia w kuchni w roli głównej

100 g dyni dostarcza tylko 15 kalorii, a wiec możemy ją jeść bez obaw, gotowaną lub na surowo, nie zapominając o smacznych pestkach. Dynia zawiera białko, witaminę A, nieznaczne ilości witaminy B, B1, B2, i PP. Witaminy C w dyni jest bardzo mało a związków mineralnych po trochu - wapń, żelazo, magnez, fosfor. Do spożycia wykorzystujemy miąższ dyni oraz pestki. Tłuszcze zawarte w pestkach dyni zaliczają się do pełnowartościowych tłuszczów roślinnych.

Około 80 proc. kwasów tłuszczowych to kwasy nienasycone, z czego 50-60 proc. to wielokrotnie nienasycone. Kwasy nienasycone są niezbędne dla organizmu, są niezbędnym elementem do budowy witaminy D, hormonów, a także błon komórkowych. Z miąższu możemy robić sałatki, surówki, farsze, ugotować zupę czy użyć jako dodatek do ciast i placków czy też zrobić zapiekankę a nawet nalewki.

Mój wypróbowany przepis na zupę z dyni.
1 kg dyni,
0,5 litra mleka,
0,5 litra wody,
1 szklanka mąki,
1 jajo,
4 łyżki ciepłej wody,
sól.
Dynię oczyścić i pokroić w kostkę. Mleko z wodą zagotować, wrzucić dynię, gotować do momentu całkowitego rozgotowania. Z mąki i jaja zrobić zacierkę i powoli wrzucać do zupy. Poczekać na wypłynięcie zacierki, posolić do smaku. Można jeść na słodko, według upodobania.

Kompot z dyni.
1/2 kg dyni,
1 litr wody,
1/2 szklanka cukru,
4 łyżki octu 4 goździki.
Wodę, cukier, ocet oraz goxdziki zagotować, następnie wrzucić pokrojoną w kostkę dynię. Gotować 5 minut na małym ogniu. Podawać dobrze wystudzony.

Marynata z dyni
4 szklanki dyni,
2,5 szklanki wody,
3/4 szklanki octu 10-proc.
1/2 szklanki cukru,
3 łyżki miodu,
10 goździków,
1,5 łyżeczki cynamonu,
1 łyżeczka soli.
Dynię obraną i pokrojoną w dużą kostkę obgotowujemy ok. 1 minuty w lekko posolonej wodzie. Delikatnie odcedzamy i studzimy, po czym układamy w wyparzonych i czystych słoikach. Przygotowujemy zalewę z wody, octu, miodu, cukru, soli i przypraw, i gorącą zalewamy dynię w słoikach. Zakręcamy i pasteryzujemy ok. 20 minut. Porcję odpowiednio trzeba zwiększyć.

Podzielcie się swoimi przepisami na potrawy z dyni.
Smacznego!
Piszcie ----> [email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chmieleńskie Babki Wielkanocne 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zbaszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto