Cymper już w niedzielę o godz. 10.00, na zbąszyńskim rynku . Każdego roku, w ostatnią niedzielę karnawału, ulicami wiosek gminy Zbąszyń, przy dźwiękach muzyki koźlarskiej maszerują barwne korowody przebierańców. Dla lokalnych mieszkańców „Cymper” jednoznacznie kojarzy się z zakończeniem karnawału

Cymper już w niedzielę o godz. 10.00, na zbąszyńskim rynku
Wydarzenie to wpisane jest w tradycję karnawałową kultywowaną na całym świecie - poczynając od słynnego karnawału w Rio de Janeiro, poprzez karnawał wenecki, karnawał północnej Nadrenii-Westfalii kończąc na zapustach kaszubskich – zwyczaju zapustnym najbardziej popularnym w Polsce. Obok tych wydarzeń należy umieścić lokalny Cymper, którego ideą podobnie jak wszystkich widowisk karnawałowych jest symboliczne „pożegnanie mięsa” (carne – mięso, vale – żegnać) na czas Wielkiego Postu.

Zabawa na rynku
Od kilku lat Cymprownicy rozpoczynają swoją zabawę na Rynku w Zbąszyniu prezentując swoje barwne stroje mieszkańcom miasta. W tym roku ostatnią niedzielą karnawału będzie 11 lutego.

Gdzie szukać źródeł tradycji Cympra?
Historycy widowisk wskazując początki zwyczaju karnawałowego odsyłają do greckiego patrona teatru i wina –
Bachusa-Dionizosa. Wyrazistszym jednak źródłem w tym przypadku są widowiska z okresu średniowiecza, które
wyraźnie wpisują się w kontekst tradycji chrześcijańskiej przywołując opozycję Wielkiego Postu do zapustnych hulanek i swawoli.

Jak mogła wyglądać forma „cymprowania” średniowiecznego?
Zapewne wiele na ten temat mówi słynny obraz niderlandzkiego malarza Pietera Bruegla Walka karnawału z postem. Bohaterzy karnawału dzielą się na tych, którzy korzystają z uciech życia i tych, którzy poszczą. Istotne jednak by w konflikcie tych dwóch obozów ostatecznie wybrzmiało porozumienie polegające na uznaniu
zasad Wielkiego Postu.

Cymprowi bohaterowie uczestniczący w korowodzie to;
najczęściej ksiądz, zakonnica, policjant, leśniczy, cygan, para młoda, niedźwiedź czy koń. Bohaterom typu naturalistycznego towarzyszą postacie abstrakcyjne, jak np. chochoł czy figury szachowe tzw. „biały” lub „czarny laufer” (goniec) posługujący się biczami lub sadzą naznaczając napotkanych przechodniów. Są to postacie, których atrybuty przypominają o pokucie i wyrzeczeniach w czasie Wielkiego Postu.

Cymper to przebieraniec,
ktoś wyraźnie wpisujący się w gatunek komedii i groteski, ubiorem i zachowaniem wyróżniający się z szarej codzienności.

Cymper w gminie Zbąszyń jest żywą tradycją, która podobnie jak wielkie współczesne karnawały świata czerpie z tych samych korzeni. Wydarzenie przyciąga każdego roku sporą ilość uczestników, którzy w szalonej i groteskowej
konwencji wyruszają ulicami wędrując od domu do domu. To w jakiej formie przetrwa ten zwyczaj zależy od inwencji mieszkańców zaangażowanych w tworzenie korowodów. Ważne jednak, by organizatorom nie umknęła najistotniejsza cecha, którą jest spontaniczność tego widowiska.

Niedzielny “Cymper” rozpocznie się o godz. 10.00 na zbąszyńskim rynku, następnie cymprownicy wyruszą w korowodzie do swoich wiosek. Do zabawy zaprasza również Dąbrówka Wielkopolska.

Zobacz - Zbąszyń. Cymper 2017 - pożegnanie karnawału
Zostaw e-mail, a my dostarczymy Ci najświeższych informacjiMieszkańcy wiosek w gminie Zbąszyń tradycyjnie żegnają karnawał korowodami przebierańców, którzy odwiedzali poszczególne domostwa

Źródło:gloswielkopolski.pl

Wiadomości Poznań, Wydarzenia Poznań

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!